این جمله معروف را همه شنیده ایم”هر جا آب هست،آبادانی نیز هست” .پیشینیان ما در دل کویر هم آب را پیدا می کردند و با استخراج و مصرف صحیح آن برای ما جلوه هایی از هنر و طبیعت را کنار هم به ارمغان گذاشته اند.به عنوان نمونه در باغ فین کاشان یکی از جلوه های هنر و مهندسی نیاکان خود را می بینیم و به آن می بالیم.اگر در معماری این بنا دقت کنیم،در میابیم که چگونه می توان کمبود ها را با تفکر مهندسی به بند کشید و با کمترین امکانات،زیباترین فضا ها را خلق کرد.

در مهندسی آب این بنا آب را در چهار نوع به صورت راکد در حوضخانه صفوی،روان در جویبار ها،فوران در فواره ها و جوشان در حفره های منظم کف حوض می توان مشاهده کرد.آب چشمه سلیمانیه ابتدا در استخری در پشت باغ جمع می شود و سپس به خاطر اختلاف ارتفاع این استخر نسبت به سطح جوی ها با روشی کاملا مهندسی شده در تمام قسمت ها جریان میابد و کمترین اتلاف آب در این مجموعه خلق می شود.

با طرح این مقدمه تاریخی به اهمیت وجود آبنما در باغ ها اشاره می کنیم.اگر در باغ و ویلا ها آبنما و استخر مهندسی شده ای بنا کنیم،علاوه بر اینکه جلوه بسیار زیادی به محیط خود می دهیم،با ساخت و طراحی اصولی آن می توان به خنک شدن هوا،جریان یافتن هوای مرطوب در باغ کمک کرد.همین طور آبیاری مناسبی را برای گیاهان و درختان نیز می توان با چرخش آب در باغ ایجاد نمود.

با استفاده از سنگ های رودخانه ای و قلوه سنگ های رنگی در آبنما و در مسیر جریان آب علاوه بر ایجاد جذابیت دیداری،با تولید صدای رودخانه  و جریان آب نیز می توان جاذبه شنیداری نیز ایجاد کرد.

در فرآیند ساخت آبنما می توان با جانمایی مناسب محل قرار گرفتن آن؛استفاده از مصالح و المان های نزدیک به طبیعت،نور پردازی مناسب و پله ای ساختن محل جریان از تمام آیتم های حسی برای انتقال یک احساس بسیار زیبا کمک گرفت.