قلوه سنگ سفید رودخانه ای استفاده شده در زری اسکیپ

سنگ رودخانه که در انگلیسی به آن pebble ( پبل) گویند؛ را به غیر از محیط طبیعی آن، یعنی در حاشیه رودخانه‌ها یا دریا در کنار استخرها، فضای سبز و مراکز تجاری مانند ایران مال دیده ایم. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کامل سنگ رودخانه از چیستی تا نحوه تولید و کاربرد آن را مرور کنیم.

 سنگ رودخانه ای یا همان قلوه سنگ رودخانه pebble چیست؟

 قلوه سنگ های رنگی در سایزها و رنگ های مختلف می باشند که شما آنها را در گل فروشی ها برای تزئین انواع گلدان ها،در باغ ها ویلاها،تالارها،محوطه سازی استخر ها،فضای سبز پارک ها،هتل ها،رستوران ها، آبنما ها و بسیاری ازمکانهای لوکس دیگر دیده اید.سنگ رودخانه ای دارای سطحی صاف و صیقلی است و با نام های سنگ رودخانه، سنگ رودخانه ای، قلوه سنگ رودخانه، قلوه سنگ تزئینی و …. در بازار عرضه می شود.

استفاده از سنگ رودخانه در آب نماها، استخرها و حتی در مسیر آبیاری باغ ها و باغ ویلا ها  با ایجاد صدای طبیعی هنگام جریان آب روی آن باعث آرامش روحی و اعصاب حسی انسان خواهد شد و یکی از راه های کاهش استرس است. 

 سنگ رودخانه پبل چگونه تولید میشود؟ 

 برخلاف باور عمومی این سنگها از بستر دریاها و رودخانه‌ها جمع آوری نمی شوند و حتی جمع آوری آنها از بستر رودخانه ها و دریاها از لحاظ  قانونی جرم تلقی می شود. تمام سنگهای رودخانه موجود در بازار از معادن سنگ خریداری شده و با ایجاد یک فرآیند مهندسی به قطعات بسیار ریز تا ۱۵ سانتی متر تبدیل می شوند. بسیاری از شرکت های تولید کننده سنگ رودخانه، به علت قیمت پایین، به تهیه لاشه سنگ از معادن بی کیفیت اقدام می کنند. تهیه سنگ از معادن مرغوب دارای مزایای بسیاری است که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 • سنگ های مرغوب در اثر حمل و نقل نمی شکنند. همچنین به علت روش تولید منحصر به فرد شرکت سطح سنگ های تولیدی کاملا صیقلی خواهد ماند.
 • هر معدن سنگ،در یکی از رنگ ها سرآمد است.به طور مثال بهترین رنگ سفید،متعلق به معدن الیگودرز می باشد که به رنگ سفید چینی هم مشهور است.شرکت نادر استون برای هر رنگ از سنگ رودخانه پبل،بهترین معدن را انتخاب نموده و به تهیه لاشه سنگ از این معادن اقدام می کند.
 • سنگ های رودخانه ای رنگی که از معادن اصلی و مرغوب تهیه شده باشند،هیچ گاه تغییر رنگ نمی دهند و بر اثر تابش آفتاب و …. رنگ آن ها تغییر نمی کند.
 • به علت تهیه لاشه سنگ از معادن درجه یک و ثابت بودن این معادن و همچنین جدا بودن خط تولید رنگ های متفاوت سنگ رودخانه پبل،به ندرت در رنگ خریداری شده،از رنگ های دیگر پیدا می شود و اصطلاحا محصولات سنگ رودخانه  کاملا یک دست می باشند.
 •  برای تولید بهینه در تهیه واش بتن رنگی نیز،از معادن سنگ های رودخانه پبل خود استفاده می نماید.استفاده از معادن مرغوب و یکسان علاوه بر بالا بردن کیفیت واش بتن،باعث یکسان شدن رنگ ها در واش بتن و سنگ رودخانه می شود؛بنابراین در محوطه سازی،لند اسکیپ و روف گاردن همگونی رنگ ها به راحتی دیده خواهد شد.

قلوه سنگ رودخانه ای پبل استون

پبل سنگ رودخانه  در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

سنگ رودخانه را در مکانهای بسیاری از جمله

 • ویلاها
 • باغ ویلاه
 • هتل‌ها
 • استخر ها
 • لابی هتل ها
 • رودخانه های مصنوعی
 • رودخانه خشک 
 • روف گاردن
 • تزئین داخل و اطراف شومینه  و…
 • برای به وجود آوردن محیطی زیبا و طبیعی به کار می رود.

از این رو استفاده از قلوه سنگ های پبل در محوطه سازی لندسکیپ و زری اسکیپ نمای بسیار لوکس را به وجود می آورد. با توجه به خشکسالی در سال‌های اخیر و مصرف بالای آبِ چمن ها در فضای سبز، به استفاده از سنگ رودخانه به جای چمن در فضای سبز توصیه شده است. استفاده از چمن در فضای سبز احتیاج به مراقبت،آبیاری و…. دارد. اما با طراحی مناسب هم هزینه نگهداری کاهش پیدا می‌کند و هم قلوه سنگ هیچ گاه خراب نخواهد شد و با یکبار خرید تا ابد در فضای شما باقی خواهد ماند.

همانطور که در نمونه عکس ها مشاهده می کنید،استفاده از قلوه سنگ می تواند،فضای طبیعی و لوکس را برای شما به ارمغان آورد.

با سنگ رودخانه چه وسایلی میتوان ساخت؟

 به جز کاربردهایی که سنگهای رودخانه یا همان قلوه سنگهای پبل در نماسازی و محوطه سازی دارد، می توان از آنها برای تولید

 • صنایع دستی
 • کیف پول
 • لوازم دکوری 
 • گلدان های تزئینی
 • زیر لیوانی
 • زیر بشقابی
 • داخل گلدان ها
 • داخل آکواریوم
 • نوشتن اسم یا خطاطی روی آنها

بسیاری از کارهای دستی که به عنوان صنایع دستی قابلیت صادرات را نیز دارند.بسیاری از گل فروشی ها و باغ گل های معتبر تهران،گل ها و اطراف درختان خود را با سنگ های پبل رودخانه ای رنگی تزئین می کنند.

کاربرد سنگ رودخانه پبل برای ساخت ویلا لاکچری به رنگ سفید و مشکی

رنگ بندی های پبل رودخانه کدام است؟

 سنگهای پبل در رنگ بندی های متنوعی تولید می‌شود که از معادن مختلفی تهیه می شوند.برخی از سودجویان با رنگ آمیزی سنگ های رودخانه کوچک و شن رنگی، به تولید رنگ های زیبا و مشتری پسند دست می زنند. از آنجا که رنگ این سنگ‌ها کاملا شیمیایی بوده، بعد از مدتی از بین خواهند رفت و اگر در آکواریوم یا فضای سبز استفاده شده باشد، ماهی ها و گیاهان را از بین خواهد برد. همچنین در برخورد با انسان نیز در طولانی مدت سرطان زا خواهد بود.

از رنگ‌های اصلی و طبیعی سنگ رودخانه می توان به رنگ های سفید، سیاه، قرمز و زرد اشاره نمود.

سنگ های رودخانه سفید

اگر قصد خریدِ قلوه سنگ های رودخانه ای پبل سفید را دارید باید بدانید  سنگ های زیبایی هستند که با ظاهر صاف و شفاف خود، طراوت و تازگی را برای هر طراحی مسیر یا باغ فراهم می‌کنند. آنها همچنین به دلیل ظاهر طبیعی، سنگ ایده آلی برای داخل جوی آب و اطراف استخرها هستند.

این سنگ‌ها تضاد خوبی با شاخ و برگ گیاهان نیز ایجاد می کنند. سنگ رودخانه ای سفید رنگ بسیار معروف و پرفروش هستند و در واقع این رنگ را می‌توان با تمام رنگ‌ها ست کرد.

برای خرید یا کسب اطلاع از قیمت سنگ سفید پبل کلیک کنید

سنگ رودخانه ای

سنگ های رودخانه مشکی(سیاه)

قلوه سنگ رودخانه ای پبل مشکی کنتراست زیبایی را در خانه‌های مدرن، دیوارهای باغ و بلوک، محوطه استخر و غیره ایجاد می‌کنند و در کنار رنگ متضادش یعنی سفید جلوه صد چندانی به ارمغان می آورند.

برای خرید سنگ رودخانه مشکی در تهران و کرج از تولید کننده اصلی کلیک کنید

سنگ رودخانه

سنگ های رودخانه مرمر

قلوه سنگ رودخانه ای مرمر مهم ترین المان برای داشتن یک طراحی مدرن است، زیرا این سنگ قلوه می تواند نور را از خود عبور دهد و از مرغوب ترین و مجلل ترین سنگ های صنعت ساختمان می باشد. اجرای سنگ های مرمر در کنار رنگ های شاد و زنده و تشکیل نوارهای منحصر به فرد رنگی، یا با نورپردازی در مقابل نور پس زمینه به افزایش زیبایی طبیعی محیط کمک می کند.

سنگ های رودخانه قرمز

سنگ‌های رودخانه‌ای قرمز رنگ نشاط بخش زندگی شما هستند و قلوه سنگ رودخانه ای قرمز می‌تواند با رنگ‌های تیره مانند سنگ‌ رودخانه ای سیاه همخوانی داشته باشد، بنابراین برای طراح انتخاب خوبی است که رنگ قرمز را با رنگ مشکی ست کند. سنگ های رودخانه قرمز ظاهری کلاسیک در همه مناطق ایجاد می کنند و در بین تمام سنگ قلوه های تزئینی بهترین گزینه برای استفاده به عنوان مالچ در باغ ها هستند.

سنگ های پبل سبز

قلوه سنگ سبز رنگ زیبایی است و می تواند آرامش را برای افراد ایجاد کند. اجرای جوی های آب با سنگ رودخانه ای سبز، فضایی بسیار نزدیک به رودخانه طبیعی فراهم می کند.

رنگ‌های مختلف را با هم ترکیب کنید

میکس دو یا چند رنگ سنگ رودخانه ای بهترین گزینه ای است که هر طراح می تواند از آن استفاده کند. این نوع محصولات (سنگ های قلوه رنگی) برای طراحی داخلی بهترین انتخاب هستند.

قابلیت حفظ رنگ و تخریب نشدن

اگر به دنبال ساختن منظره‌ای هستید که سال‌ها دوام بیاورد، قلوه سنگ‌ های رودخانه ای می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. این سنگ ها توانایی حفظ رنگ و مقاومت در طول زمان را دارند که آنها را برای استفاده در پروژه های طولانی مدت به بهترین گزینه تبدیل می کند.

 بازده بالای سرمایه گذاری

اگر سازنده، واسطه املاک یا مشاور املاک و مستغلات هستید، سنگ های رودخانه ای می توانند به شما کمک کنند خانه ها را سریعتر از همیشه بفروشید. خریداران خانه عاشق ویژگی های منحصر به فرد هستند و همیشه به دنبال زیبایی شناسی اصیل هستند که در هیچ ملک دیگری یافت نمی شود. به دلیل ماهیت خام خود، هیچ سنگ رودخانه ای شبیه به دیگری نیست و هر سنگ رودخانه ای دارای پتانسیل و زیبایی منحصر به فردی است.

 گستردگی کاربرد

این سنگ ها برای طراحی های مختلف محوطه سازی مناسب هستند. فرقی نمی کند که در حال طراحی یک شومینه در فضای باز هستید یا چند مسیر در حیاط خلوت خود ایجاد می کنید. سنگریزه های رودخانه ای افزودنی عالی برای یک ملک مسکونی یا تجاری مدرن هستند.

عدم نیاز به آب بندی

این مورد یکی از مزایایی است که نیازی به توضیح بیشتر ندارد. با استفاده از سنگ های رودخانه ای بر خلاف گزینه های دیگر می توانید در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید زیرا نیازی به آب بندی نیست.

سایز بندی سنگ پبل

قلوه سنگ های رودخانه ای دارای طیف گسترده از سایز هستند اما پرکاربرد ترین آن ها بین ۱ تا ۱۵ سانتی متر بوده و همچنین محبوب ترین سایز ها، سایز ۱ تا ۳ سانتی متر و سایز ۳ تا ۵ سانتی متر هستند که برای مسیر های پرتردد کاملا مناسب هستند. اندازه های بزرگتر از ۱۵ سانت نیز به صورت سفارشی و به درخواست مشتری تهیه و تولید می شوند.

روش محاسبه مقدار سنگ لازم برای یک حجم مفروض

سوالی که بسیاری از خریداران سنگ رودخانه،از مشاوران فروش شرکت می پرسند،مقدار سنگ لازم برای یک حجم مورد نظر است.برای این کار کافیست از یک فرمول ساده استفاده کنیم:

مساحت (بر حسب متر مربع ) در ارتفاع (بر حسب متر) در (۱۲۰۰-۱۴۰۰) ضرب می شود و وزن سنگ مورد نیاز به دست می آید.

جرم حجمی سنگ ها ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.