قلوه سنگ رنگی

در این مقاله خواهیم آموخت:

۱- سنگ رودخانه ای یا همان قلوه سنگ رودخانه چیست؟

۲- سنگ رودخانه چگونه تولید میشود؟

۳- سنگ رودخانه در چه مکانهایی کاربرد دارد؟

۴-  با سنگ رودخانه چه وسایلی میتوان ساخت؟

۵- رنگ بندی های سنگ رودخانه کدام است؟

۶- روش محاسبه مقدار سنگ لازم برای یک حجم مفروض

قلوه سنگ رنگی

قلوه سنگ رنگی

    ۱٫ سنگ رودخانه ای یا همان قلوه سنگ رودخانه چیست؟

 قلوه سنگ های رنگی در سایزها و رنگ های مختلف می باشند که شما آنها را در گل فروشی ها برای تزئین انواع گلدان ها،در باغ ها ویلاها،تالارها،محوطه سازی استخر ها،فضای سبز پارک ها،هتل ها،رستوران ها، آبنما ها و بسیاری ازمکانهای لوکس دیگر دیده اید.سنگ رودخانه ای دارای سطحی صاف و صیقلی است و با نام های سنگ رودخانه،سنگ رودخانه ای،قلوه سنگ رودخانه،قلوه سنگ تزئینی و …. در بازار عرضه می شود.

استفاده از سنگ رودخانه در آب نماها، استخرها و حتی در مسیر آبیاری باغ ها و باغ ویلا ها  با ایجاد صدای طبیعی هنگام جریان آب روی آن باعث آرامش روحی و اعصاب حسی انسان خواهد شد و یکی از راه های کاهش استرس است. 

    ۲٫ سنگ رودخانه چگونه تولید میشود؟ 

 برخلاف باور عمومی این سنگها از بستر دریاها و رودخانه ها جمع آوری نمی شوند و حتی جمع آوری آنها از بستر رودخانه ها و دریاها از لحاظ  قانونی جرم تلقی می شود.تمام سنگهای رودخانه موجود در بازار از معادن سنگ خریداری شده و با ایجاد یک فرآیند مهندسی به قطعات بسیار ریز تا ۱۵ سانتی متر تبدیل می شوند.بسیاری از شرکت های تولید کننده سنگ رودخانه،به علت قیمت پایین،به تهیه لاشه سنگ از معادن بی کیفیت اقدام می کنند.تهیه سنگ از معادن مرغوب دارای مزایای بسیاری است که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  • سنگ های مرغوب در اثر حمل و نقل نمی شکنند.همچنین به علت روش تولید منحصر به فرد شرکت سطح سنگ های تولیدی کاملا صیقلی خواهد ماند.
  • هر معدن سنگ،در یکی از رنگ ها سرآمد است.به طور مثال بهترین رنگ سفید،متعلق به معدن الیگودرز می باشد که به رنگ سفید چینی هم مشهور است.شرکت نادر استون برای هر رنگ از سنگ رودخانه،بهترین معدن را انتخاب نموده و به تهیه لاشه سنگ از این معادن اقدام می کند.
  • سنگ های رودخانه ای رنگی که از معادن اصلی و مرغوب تهیه شده باشند،هیچ گاه تغییر رنگ نمی دهند و بر اثر تابش آفتاب و …. رنگ آن ها تغییر نمی کند.
  • به علت تهیه لاشه سنگ از معادن درجه یک و ثابت بودن این معادن و همچنین جدا بودن خط تولید رنگ های متفاوت سنگ رودخانه،به ندرت در رنگ خریداری شده،از رنگ های دیگر پیدا می شود و اصطلاحا محصولات سنگ رودخانه  کاملا یک دست می باشند.
  •  برای تولید بهینه در تهیه واش بتن رنگی نیز،از معادن سنگ های رودخانه خود استفاده می نماید.استفاده از معادن مرغوب و یکسان علاوه بر بالا بردن کیفیت واش بتن،باعث یکسان شدن رنگ ها در واش بتن و سنگ رودخانه می شود؛بنابراین در محوطه سازی،لند اسکیپ و روف گاردن همگونی رنگ ها به راحتی دیده خواهد شد.

 

    ۳٫  سنگ رودخانه در چه مکانهایی کاربرد دارد؟

سنگ رودخانه

سنگ رودخانه

سنگ رودخانه در فضاهای بسیاری از جمله ویلاها،باغ ویلاها،هتل‌ها،استخر ها،لابی هتل ها،رودخانه های مصنوعی،رودخانه خشک،روف گاردن،تزئین داخل و اطراف شومینه  و… برای به وجود آوردن محیطی زیبا و طبیعی به کار می رود.از این رو استفاده از قلوه سنگ ها در محوطه سازی لندسکیپ و زری اسکیپ نمای بسیار لوکس را به وجود می آورد.با توجه به خشکسالی در سال های اخیر و مصرف بالای آب چمن ها در فضای سبز،به استفاده از سنگ رودخانه به جای چمن در فضای سبز توصیه شده است.استفاده از چمن در فضای سبز احتیاج به مراقبت،آبیاری و…. دارد.اما با یک طراحی مناسب هم هزینه نگهداری کاهش پیدا می کند و هم قلوه سنگ هیچ گاه خراب نخواهد شد و با یکبار خرید تا ابد در فضای شما باقی خواهد ماند.همانطور که در نمونه عکس ها مشاهده می کنید،استفاده از قلوه سنگ می تواند،فضای طبیعی و لوکس را برای شما به ارمغان آورد.

سنگ رودخانه ای

سنگ رودخانه

  ۴٫ با سنگ رودخانه چه وسایلی میتوان ساخت؟

 به جز کاربردهایی که سنگهای رودخانه یا همان قلوه سنگها در نماسازی و محوطه سازی دارد،می توان از آنها برای تولید صنایع دستی،کیف پول،لوازم دکوری،گلدان های تزئینی،زیر لیوانی،زیر بشقابی،داخل گلدان ها،داخل آکواریوم،نوشتن اسم یا خطاطی روی آنها و بسیاری از کارهای دستی که به عنوان صنایع دستی قابلیت صادرات را نیز دارند.بسیاری از گل فروشی ها و باغ گل های معتبر تهران،گل ها و اطراف درختان خود را با سنگ های رودخانه ای رنگی تزئین می کنند.

  ۵٫ رنگ بندی های سنگ رودخانه کدام است؟

 سنگهای رودخانه در رنگ بندی های متنوعی تولید می شود که از معادن مختلفی تهیه می شوند.برخی از سودجویان با رنگ آمیزی سنگ های رودخانه کوچک و شن رنگی،به تولید رنگ های زیبا و مشتری پسند دست می زنند.از آنجا که رنگ این سنگ ها کاملا شیمیایی بوده،بعد از مدتی از بین خواهند رفت و اگر در آکواریوم یا فضای سبز استفاده شده باشد،ماهی ها و گیاهان را از بین خواهد برد.همچنین در برخورد با انسان نیز در طولانی مدت سرطان زا خواهد بود.

از رنگ های اصلی و طبیعی سنگ رودخانه می توان به رنگ های سفید،سیاه،قرمز و زرد اشاره نمود.

سنگ رودخانه رنگی

سنگ رودخانه رنگی

  ۶٫ روش محاسبه مقدار سنگ لازم برای یک حجم مفروض

سوالی که بسیاری از خریداران سنگ رودخانه،از مشاوران فروش شرکت می پرسند،مقدار سنگ لازم برای یک حجم مورد نظر است.برای این کار کافیست از یک فرمول ساده استفاده کنیم:

مساحت (بر حسب متر مربع ) در ارتفاع (بر حسب متر) در (۱۲۰۰-۱۴۰۰) ضرب می شود و وزن سنگ مورد نیاز به دست می آید.

جرم حجمی سنگ ها ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.